21 maja 2019 12:41 | Aktualności

SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

W dniu 20.05.2019 r. oraz 21.05.2019r. Ilona Janecka – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Świdnicy wraz z Urszulą Oleksy doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej odwiedziły Szkołę Podstawową w Marcinowicach. Przeprowadziły warsztaty dotyczące czynników wyboru zawodu. Wzięli w nich udział uczniowie kl.8 Szkoły Podstawowej oraz uczniowie kl. III o/gimnazjalnych, dla których nieuchronnie zbliża się czas wyboru szkoły i zawodu. Jest to wielka odpowiedzialność, ponieważ od tego będzie zależeć  ich najbliższa przyszłość.  Wybór szkoły na pewno jest trudną decyzją, szczególnie dla osób niezdecydowanych. Trafny wybór szkoły i zawodu będzie wyznacznikiem sukcesów zawodowych w dorosłym życiu, da możliwość samorealizacji  i zadowolenia. W trakcie spotkań uświadamiano  młodzieży jak ważną rolę w rozwoju człowieka odgrywa praca oraz konsekwencje złych wyborów zawodowych. Mówiono o trendach na rynku pracy, omówione zostały  najlepiej rozwijające się gałęzie gospodarki. Podkreślono, że polski rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie co jest przede wszystkim wynikiem adaptowania się  naszej gospodarki do realiów panujących na globalnym rynku pracy. W trakcie zajęć podkreślono, iż najważniejsze jest wykształcenie w sobie praktycznych umiejętności, które będzie można  w przyszłości wykorzystać w każdym środowisku. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Mówili o swoich planach edukacyjno – zawodowych i wynikających z tego obawach dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej. Podczas spotkania przekazane zostały uczestnikom propozycje szkoleń, informacje o tym, jakie czynniki należy uwzględniać, aby ich decyzja o wyborze zawodu była trafna. Uczniowie otrzymali informacje na temat rynku pracy, zawodów przyszłości, a także gdzie należy poszukiwać aktualnych informacji o nowych kierunkach kształcenia i rynku pracy.

Marta Borczon