WOLONTARIAT

W  roku szkolnym 2017/2018 wramach wolontariatu, uczniowie Szkoły Podstawowej klas I – VII i oddziałów gimnazjalnych, bbrali udział w licznych akcjach promujących bezinteresowną pomoc oraz wspieranie słabszych i potrzebujących.

1. Przez cały listopad uczniowie naszej  zbierali  dary dla porzuconych zwierząt i 4 grudnia przekazali je pracownikom schroniska  dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy. Nad zbiórką  w klasach I-III czuwały Panie: Monika Sordyl i Sylwia Jastrzębska, natomiast nad  klasami VII SP, II i III gimnazjum,  Panie:  Wioletta Kamińska i Edyta  Weryńska. Poza zbiórką produktów niezbędnych w opiece nad czworonogami, młodzież szkolna wraz z Samorządem  wspomogła zbiórkę funduszy na ratowanie zdrowia psa Saby i przekazała na ten cel 500zł, uzbierane podczas przeprowadzonej w szkole jakiś czas temu loterii fantowej.

2. Już po raz czwarty z rzędu, w naszej szkole odbyła się zbiórka żywności, środków higieny i  środków czystości, które zostały przekazane organizatorom akcji Biało Niebieski Mikołaj, a docelowo wspomogły podopiecznych Domu Samotnej Matki oraz wychowanków Domu Dziecka nr 3 i 4 w Wałbrzychu. Za organizowanie zbiórki odpowiedzialna była P. Karolina Grzelik.

3. Również w grudniu, uczniowie klasy VI b, pod opieką P. Marty Borczon i P. Alicji Balcerskiej - Beyer, odwiedzili podopiecznych Domu Seniora w Marcinowicach. Wcześniej szóstoklasiści przygotowali smaczny poczęstunek w postaci lukrowanych pierniczków, którymi odbarowali pensjonariuszy.

4. Kolejną wizytę w Domu Seniora złożyli uczniowie oddziału przedszkolnego 0a wraz z wychowawcą, P. Barbarą Jaskulską. Tym razem dzieci przygotowały krótki program artystyczny. Zabawne wiersze, piosenki w języku polskim oraz języku angielskim, miały uprzyjemnić seniorom czas oraz sprawić, by na ich twarzach pojawił się szeroki uśmiech. Ku naszej ogromnej radości, mieszkańcy Domu Seniora przywitali nas z ogromnym entuzjazmem. Wydawałoby się, że młodych i starszych dzieli wiek i upływający czas. Jednak jest coś, co scala i łączy – to międzypokoleniowa więź, oparta na wzajemnej ciekawości, uwadze, empatii i szacunku. Bowiem niezależnie od wieku i ilości zmarszczek, pragnienie życia i obcowania z drugim człowiekiem pozostaje wciąż takie same. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować się przed tak wyjątkową publicznością i sprawić odrobinę radości innym.

5. 1 marca Pani dyrektor Beata Golczewska oraz Pani Marta Borczon – szkolny koordynator wzięły udział w uroczystej inauguracji  programu „Nawzajem sobie potrzebni”. W uroczystości uczestniczył także wójt naszej gminy Pan Władysław Gołębiowski, sekretarz gminy Pani Alicja Synowska oraz przedstawiciele władz samorządowych. Celem programu jest przede wszystkim rozwijanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnego myślenia o starości innych oraz zmiana postaw, w których dominuje dystans czy niechęć na takie, które cechuje zrozumienie, życzliwość, szacunek. W naszej szkole od marca do czerwca odbywają się zajęcia, podczas których  edukatorzy dzielić się będą z dziećmi i młodzieżą swoimi zainteresowaniami, pasjami, opowiedzą również historię swojego życia i nie tylko...

6. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych, pod opieką p. Joanny Marcinkowskiej, odwiedzili podopiecznych Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu. Po trwającej dwa tygodnie zbiórce słodyczy koordynowanej przez panie: Joannę Marcinkowską, Karolinę Grzelik oraz Natalię Kukułkę, zorganizowanej w Szkole Podstawowej,  wolontariusze obdarowali  najmłodszych słodkościami, a następnie przy wspólnej zabawie miło spędzili czas. Dzięki hojności marcinowickiej społeczności, udało się przygotować ponad 30 Zajączkowach Paczek, które trafiły do dzieci z trzech wałbrzyskich placówek.

58976466b5924871858326ae6e2b0b94jpeg [300x225]img_0447jpg [480x640]25555752_1779555692115553_1661260582_njpg [280x373]1jpg [300x201]dsc_0250jpg [300x201]